apple id مشاوره خانواده - راز موفقیت در زندگی مشترک
apple id مشاوره خانواده - راز موفقیت در زندگی مشترک
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : پنجشنبه 17 تیر 1395
نظرات
نوع رابطه زناشویی هر زوجی منحصر به فرد است. افراد با سابقه های مختلف به دلایل گوناگونی به یكدیگر جذب می شوند. اما اموری در روابط موفق هستند كه بین همه زوج ها مشتركند. دانستن اصول اولیه یك رابطه سالم باعث می شود آن رابطه برای هر دو طرف پرمعنا، عمیق و هیجان انگیز باشد. 

مبانی یك رابطه عاشقانه سالم چیست؟

ـ هر دو طرف باید به امور یكدیگر اهمیت دهند. گاه دیده می شود دو نفر در كنار یكدیگر یك زندگی آرام و به دور از حاشیه دارند. ممكن است در نگاه اول بسیار خوشبخت به نظر برسند امااین رابطه را نمی توان یك رابطه سالم دانست.دو طرف یك رابطه باید به مشكلات و امور یكدیگر اهمیت دهند و از كنار مسائل مربوط به طرف مقابل به راحتی نگذرند. ارتباط كم با طرف مقابل در یك رابطه فاصله ها را بیشتر می كند. به همین دلیل زمانی كه مجبورمی شوید با طرف مقابلتان در مورد یك امر مهم صحبت كنید، او حرف شما را درك نكرده و به مشكل شما اهمیتی نخواهد داد.


ـ با اختلافات كنار بیایید. برخی زوج ها اختلافاتشان را به آرامی و با خونسردی حل می كنند در حالیكه برخی دیگر صدایشان را بالا برده و عصبی می شوند. مهمترین نكته برای داشتن یك رابطه موفق این است كه از اختلافات نهراسید. شما باید بتوانید اموری كه نسبت به آنها رضایت ندارید را با همسرتان در میان بگذارید. همچنین باید توانایی حل اختلافات بدون عصبانیت، تمسخر طرف مقابل، تعصب، لجاجت و اصرار بی ورد بر حرف خود داشته باشید.


ـ روابط و سرگرمی های بیرون از خانه داشته باشید. هیچ فردی به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای ما را برآورده كند. داشتن انتظارات بیش از حد از طرف مقابل فقط فشارها را بر او افزایش می دهد. داشتن دوست هایی در محیط خارج از خانه نه تنها روابط اجتماعی شما را تقویت می كند، بلكه می تواند به بهبود روابط شما با همسرتان نیز كمك كند.


ـ گفتگو : یك گفتگوی صادقانه و شفاف یكی از قسمت های كلیدی یك ارتباط سالم است. وقتی هر دو طرف رابطه برای ابراز نیازها، ترس ها و نقطه نظراتشان احساس امنیت خاطر كنند، اعتماد و آرامش هر دو طرف نسبت به یكدیگر افزایش می یابد. گاه این ارتباط از طریق غیر كلامی برقرار می شود، مانند ارتباط چشمی، حالت بدن یا حتی ایجاد ارتباط فیزیكی. 


یك رابطه زناشویی سالم و قوی می تواند بزرگترین عامل موفقیت در زندگی شما باشد. روابط خوب می تواند بر تمام جنبه های زندگی شما تاثیرگذار باشد و سلامت جسمی و روانی شما را تضمین كرده و رابطه شما را با دیگران نیز بهبود بخشد. در عین حال یك رابطه زناشویی بد می تواند تاثیر منفی جبران ناپذیری بر زندگی شما بگذارد. 
رابطه ها نوعی سرمایه گذاری هستند. هر چه بیشتر سرمایه به آن اختصاص دهید، بیشتر برداشت خواهید كرد. با استفاده از راهكارهایی كه به شما معرفی می كنم می توانید یك رابطه سالم بین خود و همسرتان بسازید یا اگر رابطه بین شما آسیب دیده است، آن را بازسازی كرده و دوباره بهبود بخشید.


1. صمیمیت فیزیكی را زنده نگه دارید 
 تماس فیزیكی یكی از قسمت های بنیادین حیات انسان هاست. تحقیقات بر نوزادان ثابت كرده است كه تماس فیزیكی والدین آنها می تواند در رشد مغز آنها بسیار موثر باشد. این فواید فقط منحصر به دوران كودكی نیست. افرادی كه با انسان دیگری تماس فیزیكی ندارند، در زندگی تنها و منزوی خواهند بود. تحقیقات نشان می دهند كه تماس فیزیكی عاطفی باعث ترشح هورمونی به اسم اكسیتوسین می شود. این هورمون باعث تقویت روابط عاطفی می شود. منظور از روابط عاطفی فقط روابط جنسی نیست. بلكه تماس های فیزیكی معمولی، مانند گرفتن دست یكدیگر، در آغوش گرفتن و بوسیدن، نیزمی تواند در بهبود روابط بسیار تاثیرگذار باشد. سعی كنید بفهمید همسرتان از چه نوع تماس فیزیكی بیشتر خوشش می آید. برخی انواع تماس فیزیكی ممكن است برای فرد مقابل غیر منتظره باشد و تاثیری نامطلوب بر رابطه شما بگذارد.


2. ساعاتی از روز را كه سرحال هستید بایكدیگر سپری كنید 
 شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید كه دوران نامزدی به نظرشان بسیار شیرین و بهتر از بعد از ازدواج می آید. گویی در آن زمان همه چیز به نظر جدید و هیجان انگیز می آمد. شما ساعت ها بانامزدتان صحبت می كردید و هیچ گاه از این صحبت ها خسته نمی شدید. اما با گذشت زمان، فرزندان، امور شغلی و بسیاری مسائل دیگر برای شما زمانی برای گذراندن وقت با همسرتان باقی نمی گذارد. اما شما باید به هر طریقی كه می توانید بخشی از زمان خود را به گذراندن با همسرتان اختصاص دهید. اینكار برای داشتن رابطه ای سالم و پایدار بسیار مهم است. اگر نتوانید این كار را انجام دهید، ارتباط و درك مقابل شما دچار مشكل خواهد شد. معمولاً در اوایل یك رابطه، طرفین از روحیه و نشاط بیشتری برخوردار هستند. اما با گذشت زمان این روحیه و شادابی كاهش پیدا می كند و استرس های روزانه افراد را فرسوده می كند. كمی شوخ طبعی و نشاط می تواند در جلوگیری از این مسئله بسیار موثر باشد. 

كاری كنید كه با همسرتان اوقات خوشی را بگذرانید:

ـ به دنبال راه هایی برای غافلگیر كردن همسرتان باشید. مثلاً می توانید بدون مقدمه برای همسرتان گل بخرید یا یك فیلم مورد علاقه همسرتان را برای او تهیه كنید.

ـ سعی كنید روحیه كودكان خود را تقویت كنید. بازی كردن با كودكان می تواند به شما كمك كند كودك درونتان فعال شود. برخورداری از نشاط كودكانه می تواند در بسیاری از موارد برخورد با مشكلات را برای شما راحت تر كند.

ـ از هر فرصتی برای خندیدن با هم استفاده كنید. اگر كمی شوخ طبعی داشته باشید، اكثر موقعیت ها آنقدرها هم كه به نظر می آیند تلخ و وحشتناك نیستند.


3. هیچ گاه ارتباط خود را با همسرتان قطع نكنید 
ارتباط خوب پایه و اساس یك رابطه خوب است. وقتی افراد با یكدیگر خوب ارتباط برقرار نمی كنند، در واقع با این كارشان به عوامل بیرونی اجازه می دهند به راحتی بر روابط آنها تاثیر بگذارند. تا زمانیكه طرفین یك رابطه بتوانند با یكدیگر خوب ارتباط برقرار كنند، می توانند مشكلات و موانع پیش رو را یكی پس از دیگری از پیش رو بردارند.


حالات عاطفی طرف مقابلتان را بشناسید:

هر یك از ما در برقراری ارتباط شیوه منحصر به فرد خود را داریم. ممكن است واكنش های همسر شما با شما متفاوت باشد. سعی كنید حالات گوناگون همسرتان را خوب بشناسید و در عین حال حالات خود را نیز به او بشناسانید. برای مثال ممكن است فردی بعد از یك روز سخت كاری با شنیدن یك جمله محبت آمیز از طرف همسرش سرحال شود در حالیكه دیگری دوست داشته باشد یك فنجان چای نوشیده و با همسرش در رابطه با آن روز صحبت كند. 
بخش اعظمی از برقراری ارتباط از راه های غیر كلامی صورت می گیرد. راه های غیر كلامی شامل ارتباط از طریق نگاه، حالات گوناگون بدن... است. در یك رابطه، طرفین باید این حالات خود را به خوبی بشناسند و همچنین به حالات خود نیز توجه داشته باشند. گاه ممكن است حالت بدن و چهره ما با آن چیزی كه به زبان می آوریم متفاوت باشد. این تعارض از چشم طرف مقابل دور نمی ماند.


افكار و انتظارات خود را برای همسرتان توضیح دهید:

ممكن است شما تصور كنید كه از آنجایی كه شما و همسرتان چندین سال است كه با یكدیگر زندگی می كنید، همسر شما افكار و انتظارات شما را به خوبی می شناسد و تشخیص می دهد.اما همسر شما قرار نیست ذهن شما را بخواند. شاید او متوجه برخی انتظارات شما بشود، اما بهترین و سالم ترین راه این است كه شما خودتان افكارتان را برای او توضیح دهید. به هر حال افراد در طول زمان تغییر می كنند. ممكن است انتظارات حال شما با انتظارات پنج سال پیش متفاوت باشد. شفاف بودن در این رابطه می تواند بسیاری از مشكلات شما را حل كند.


4. روابط سالم بر پایه درك متقابل و گذشت استوارند 
اگر شما انتظار دارید كه همیشه آنچه شما می خواهید عملی شود، باید منتظرناكامی باشید. روابط سالم بر پایه درك متقابل و گذشت استوارند. البته باید سعی كنید این گذشت در حد تعادل باشد.

آنچه نزد همسرتان مهم است را بشناسید:

سعی كنید بفهمید چه چیزی برای همسرشما بسیار مهم است. در آن امور از خودگذشت بیشتری نشان دهید. در عین حال شما نیز باید به گونه ای خط قرمزهای خود را به همسرتان بشناسید. اینكه شما بخواهید مدام گذشت كنید و خواسته های خود را نادیده بگیرید، به تدریج منجر به ایجاد خشم و عقده در شما می شود.

هدفتان نباید پیروزی باشد:

اگر شما رفتارتان با همسرتان به گونه ایست كه انتظار دارید همیشه «حرف حرف شما باشد»، تقریباً می توان گفت هیچ گاه به تفاهم نخواهید رسید. گاه ریشه این رفتار در این است كه در دوران كودكی فرد نمی توانسته به خواسته هایش برسد یا دچار ناكامی هایی شده است. 
تاكید كردن بر برخی امور اشكالی ندارد اما باید به همسرتان نیز اجازه اظهارنظر بدهید. اگر به نظرات همسرتان احترام بگذارید، راحت تر می توانید در سایه تفاهم به خواسته های خود برسید.

راه های حل و فصل محترمانه اختلاف را یاد بگیرید:

اختلاف جز جدایی ناپذیر هر رابطه ایست. اما برای اینكه یك رابطه پایدار بماند، هر دو طرف باید بتوانند اظهار نظر كنند. هدف هیچ یك از طرفین نباید پیروزی باشد. بلكه هدف باید حل اختلاف با احترام و محبت باشد. سعی كنید هنگام مشاجره مدام از كلمه «من» در مقابل «تو» استفاده نكنید و همچنین موضوعات اختلافات پیشین را وارد موضوع بحثتان نكنید. هنگام مشاجره، هیچ گاه به طرف مقابلتان بی احترامی نكنید.


5. در كنار خوشی ها، انتظار سختی ها را نیز داشته باشید 
در هر رابطه ای، بالا و پایین های زیادی وجود دارد. رابطه شما همیشه به یك شكل نخواهد بود. گاه یكی از طرفین ممكن است دچار مشكلی باشد كه برای او ناراحتی و استرس زیادی ایجاد می كند. مانند از دست دادن یكی از اعضای خانواده، مشكلات شغلی و سلامتی. 
این مشكلات می تواند بر هر دو طرف رابطه به گونه ای تاثیر بگذارد و ایجاد ارتباط با یكدیگر را برای آنها مشكل كند. افراد برای حل مشكلاتشان از راه های متفاوتی استفاده می كنند. این مسئله نباید باعث سوء تفاهم شده وخشم و كینه طرفین را نسبت به هم زیاد كند. به منظور كاهش اینگونه تنش ها، سعی كنید تا می توانید مشكلات بیرون از خانه را به همسرتان منتقل نكنید. اغلب افراد فكر می كنند كه اگر مشكلشان را به همسرشان بگویند سبك می شوند و فشار ناشی از آن مشكل بر آنها كاهش می یابد. اما واقعیت این است كه این كار به مرور بررابطه شما با همسرتان تاثیر منفی می گذارد و محیط خانه را برای شما غیر قابل تحمل می كند. همچنین سعی كنید در مقابل تغییرات انعطاف پذیر باشید. تغییر یكی از اجزا تفكیك ناپذیر زندگی است. تغییر در بسیاری از موارد باعث رشد هر دو طرف رابطه شده و در عین حال بسیاری از مشكلات را حل می كند.


مرتبط با: خانواده ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات