apple id مشاوره خانواده - صدمات دروغ گفتن به خانم ها در زندگی مشترک
apple id مشاوره خانواده - صدمات دروغ گفتن به خانم ها در زندگی مشترک
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : پنجشنبه 17 تیر 1395
نظرات
مردان‌ مانند زنان‌ آن ‌قدر با ظرافت‌ دروغ‌ نمی‌گویند كه ‌دروغ‌شان‌ برای‌ همیشه‌ پنهان‌ بماند. زنان‌ نیز به‌خاطر دروغ‌ گفته‌شده‌ از سوی‌ همسرشان‌ دلخور می‌شوند. ازطرفی ‌زنان‌ به‌ دلیل‌ احساسات‌ لطیف‌شان‌ زودرنج‌تر ازمردان‌ هستند آنان‌ با تلنگری‌ كوچك‌ روحیه‌شان ‌به‌ هم‌ ریخته‌ و حالت‌ افسردگی‌ واضطراب‌ در چهره‌شان‌ به‌ خوبی‌ مشاهده‌ خواهد شد. لذا مردان‌ برای‌ گفتن‌ بیاناتشان‌ باید دقت‌بیشتری‌ داشته‌ باشند. از آنجا که دروغ گفتن، بخصوص اگر تبدیل به عادت شود، می تواند ضربه سختی به رابطه زناشویی شما وارد کند؛ درک دلایل دروغگویی و چگونگی غلبه برحس نیازبه دروغ گفتن، بسیار حیاتی است. به دلایل‌ عمده‌ دروغ‌ مردان‌ به‌ همسرانشان‌ خواهم‌ پرداخت‌

به علت، دروغ‌هایی که ‌ مردان‌ ‌ به‌ همسرانشان‌ می‌گویند توجه‌ كنید:

- خودباوری: برخی از مردان، برای بالا بردن حس خود بزرگ بینی و به‌قول‌معروف‌ "كم‌ نیاوردن" در برابر همسر دروغ می گویند. دراین موارد ممکن است درباره مسائلی چون دستاوردها و کمالات خود به طرف مقابل دروغ بگویند؛ در واقع، هدفشان خوب جلوه دادن خود در برابرهمسر و دیگران است. این حس بی کفایتی همیشگی، درنهایت باعث می شود تا به دروغگویی مزمن دچار شوند. 
بعضی‌ از زنان‌ عادت‌ دارند مزایای‌ مردان ‌دیگر را به‌ رخ‌ همسر خود بكشند. برای‌ مثال‌ می‌گویند شوهر دوستم‌ مرد بسیار شجاعی‌ است‌ و یا این‌ كه‌ بسیار دست‌ و دلباز است‌ و همه‌ مال‌ واموالش‌ را در اختیار همسرش‌ گذاشته‌ است‌. مردان‌ به‌ این‌ مسئله‌ حساسیت‌ نشان‌ می‌دهند وآنان‌ دوست‌ ندارند همسرشان‌ مرد دیگری‌ را برتر از او ببیند شاید یك‌ حس‌ حسادت ‌ ناخودآگاه‌ باشد كه‌ زنان‌ باید به‌ این‌ حس‌ توجه‌ كنند. گاهی ‌مردان‌ در برابر تمجید همسرشان‌ از مرد دیگردست‌ به‌ گفتن‌ دروغ‌هایی‌ می‌زنند. مثلا می‌گویند امروز در خیابان‌ با پسری‌ جوان‌ هیكل‌مندی‌ دعواكردم‌ و او را به‌ شدت‌ زدم‌. او چنین‌ دروغی‌ را به‌همسرش‌ می‌گوید تا اظهار دارد كه‌ او هم‌ شجاع ‌است‌.زنان‌ نباید محیطی‌ فراهم‌ كنند كه‌همسرشان ‌را وادار به‌ دروغ‌هایی‌ شاخدار كنند.هر فردی‌ یك‌ حالت‌ و روحیه‌ و شخصیت‌ خاص‌به‌خودش‌ را دارد. شما نباید شوهر خود را با مرد دیگری‌ مقایسه‌ كنید. بلكه‌ او را همان‌طور كه‌ هست‌ دوست‌ داشته‌ باشید.

- ترحم: گاهی دروغ گفتن از روی نوعدوستی است. بسیاری‌ از مردان‌ از این‌ كه‌ احساس‌ می‌كنند زنان‌ تحمل‌ شنیدن‌ حقیقت را ندارند، به‌سادگی‌ دروغ‌ می‌گویند؛ مانند زمانی که نمی خواهید همسرتان آزرده خاطر شود. در این زمان، شما از همسرتان در برابر چیزی که برایش ناراحت کننده است محافظت نمی کنید، بلکه سعی می کنید بر روی موضوعی که به آن پی برده اید و برای همسرتان ناراحت کننده است، سرپوش بگذارید. اما این‌ را بدانند كه‌ هر چقدر هم‌ كه‌ همسرانتان‌ ازبیان‌ حقیقت‌ نگران‌ و مشوش‌ می‌شود اما بهتر از گفتن‌ دروغ‌ می‌باشد. زیرا روزی‌ حقیقت‌ در نزد همسرتان‌ فاش‌ شده‌ و آن‌ زمان‌ است‌ كه‌ دنیا در برابرچشمان‌ زن‌ و شوهر سیاه‌ خواهد شد و كار به‌جاهای‌ باریك‌ خواهد كشید. پس‌ اجازه‌ ندهید چنین‌ شود."مانند وقتی که به طور اتفاقی از یکی از همسایه هایتان می شنوید که از همسر شما خوشش نمی آید و یا زمانی که همسرتان درباره مدل جدید موهایش از شما نظر می خواهد، درحالیکه مناسب او نمی باشد با قاطعیت پاسخ می دهید که خیلی این مدل را دوست دارید." و اما یك‌ توصیه‌ به‌ زنان‌؛ در صورتی‌ كه‌ احساس‌ كردید همسرتان‌ به‌ دلیل‌ مصلحت‌ زندگی‌اش‌ به ‌شما دروغ‌ گفته‌ و این‌ دروغ‌ تاثیر چندانی‌ دروضعیت‌ زندگی‌ زناشویی‌ و عشق‌ و محبت‌ میان ‌تان‌ ندارد، پس‌ بهتر است‌ به‌ روی‌ خود نیاورید و ازكنار آن‌ بگذرید. مطمئن‌ باشید همسرتان‌ خواهد فهمید و شرمنده‌ شما خواهدشد.

-اجتناب از چیزی: بعضی‌ از مردان‌ در برابر غر زدن‌ همسرانشان‌ مجبور به‌ گفتن‌ دروغ‌هایی‌ می‌شوند كه‌ در انجام‌ و برآورده‌ ساختن‌ آن‌ ناتوان‌ هستند. محرک این نوع از دروغگویی پرهیز از واکنشهایی مانند ناکامی یا عصبانیت طرف مقابل است. دراین موارد شاید حس می شود دروغ گفتن بهتر از تحمل یا تجربه واکنش عاطفی با همسرباشد. زیرا فرد تنها کسی هست که باید برای درک واکنشهای منفی، دشواریهای فراوانی را تحمل کند. باید به این‌ ‌زنان چنین‌ گفت‌ كه‌ هیچ‌ گاه‌ همسر خود را تحت ‌فشار نگذارید و از همسرتان درخواست‌های‌ ناشدنی‌نخواهید. مردی‌ كه‌ زیر بار فشار سخن‌های ‌همسرش‌ باشد، دست‌ به‌ دروغ‌ گویی‌ می‌زند و به‌همسرش‌ وعده‌هایی‌ می‌دهد كه‌ خودش‌ هم‌می‌داند از عهده‌ آن‌ برنمی‌ آید اما به‌ خاطر ساكت‌كردن‌ همسرش‌ و جلوگیری‌ از كشمكش‌ و جنگ‌اعصاب‌ مجبور به‌ دروغ‌ گویی‌ می‌شود. در این‌ جا زن‌ مقصراست‌. او سبب‌ این‌ دروغ‌ شده‌ است‌. هرزنی‌ باید شرایط همسرش‌ را بداند و بیش‌ از آن‌ ازهمسرش‌ توقع‌ نداشته‌ باشد. غرور و شخصیت‌ مرد نباید زیر پا لگدمال‌ شود. یك‌ زن‌ باید همسرش‌ را آن‌قدر دوست‌ داشته‌باشد كه‌ اگر زندگی‌ كمی‌ و كاستی‌ به‌ وجود آمد همراه‌ و در كنار همسرش‌ با مشكلات‌ دست‌ و پنجه‌نرم‌ كند. نه‌ این‌ كه‌ سبب‌ لاف‌زنی‌ و اغراق‌گویی‌ ودروغ‌گویی‌ همسرش‌شود.

- برای حفظ آبرو: وقتی به دروغگویی اجتنابی به شدت وابسته شدید، مجبور می شوید برای حفظ آبروی خود هم دروغ بگویید تا دروغ اصلیتان پنهان بماند. وقتی دروغهایتان برای همسر یا طرف مقابلتان آشکار می شود، برای اینکه خجالت نکشید و دفع پیامدهای این دروغ در این زمان است که شروع به گفتن دروغ های بیشتری می کنید و این یکی از دلایلی است که دروغها به سرعت تکثیر می شوند.

- کینه توزی: دراین مورد دروغ به عنوان اسلحه ای برای آزار دیگران استفاده می شود. معمولا بچه مدرسه ای ها این کار را انجام می دهند و برای کوچک کردن دیگران شایعه هایی می بافند تا فردی در ساختار اجتماعی مانند مدرسه ازگروه همسالان طرد شود و شخص دروغگو سعی می کند موقعیت خود را در آن گروه مستحکم کند. زمانیکه چنین رویدادی در زندگی زناشویی بوجود آید، معمولا وقتی عصبانیت در بالاترین حد خود باشد، زندگی زناشویی ازهم پاشیده می شود. موردی که درهنگام دروغ گفتن کمتر روی فکر کردن درباره ضربه ای است که به آینده هر دو فرد وارد می آید. با این وجود در برخی موارد در میان زوجها درگیری و مطرح کردن مسائل آزار دهنده و غیر واقعی در هنگام درگیری لفظی نیز مشاهده شده است.

- پنهانکاری: این نیروی محرک قسمتی از حقیقت وجودی شما را از جهان پیرامون مخفی می کند. تجربیات دردناک زندگی باعث شده است حس کنید لایق چنین عشقی نیستید و لازم است درباره خود و تجربیاتتان دروغ بـگویید. احساس می کنید اگر خود حقیقتتان آشکار شود، حس شرمندگی برشما غالب می شود و نیاز به انگیزه ای قوی برای پنهان کردن خود از دیگران از جمله همسرتان دارید.

- خودانکاری: افراد بیشتر اوقات به خودشان دروغ می گویند که این مسئله نوعی انکار برای عدم پذیرش واقعیتی بسیار دردناک است. خودانکاری مانع رشد آزادانه نیاز "صمیمیت" درارتباط می شود. 
همان‌ طور كه‌ مشاهده‌ می‌كنید بعضی‌ از دروغ‌ها بار منفی‌ و گاهی‌ هم‌ بارمثبت‌ دارند. البته‌ یك‌ زن‌ وشوهر باید حقیقت‌ گرا باشند و در هر شرایطی‌ راست‌گویی‌ را سرلوحه‌زندگی‌ خود بدانند، مگر در شرایطی استثنایی. (مثلا هنگامی که خانم یا آقا در گذشته با فرد دیگری داشته اندو این رابطه منجر به ازدواج نشده و اگرهمسر از این رابطه مطلع شود ممکن است زندگیشان در مخاطره قرار گیرد که البته با شرایط خاص خودش آن مساله را بازگو نمی کنند. مثلا وقتی همسرتان میپرسد که آیا قبل از من با کسی رابطه داشتی؟ شما یک زمان خاص یا یک مکان خاص را که در آن زمان یا مکان رابطه ای نداشته اید در نظر می آورید و می گویید نه).

اگر به تازگی به همسر خود دروغ گفته اید یا مجبور شدید به او دروغ بگویید، یا اگر عادت دروغ گفتن برایتان مشکل ساز شده است. این فرصتی است که درباره انگیزه دروغ گویی خود از خودتان سوال کنید. دلایل دروغگویی تان را با لیست بالا تطبیق دهید تا پاسخی روشن بدست بیاورید. بهتر است برای شروع زندگی مشترک، اساس رفتارتان بر صداقت بنا شود. چون صداقت پایه اعتماد است. زمانی که اطمینان به شک تبدیل شود، کنترل رابطه مانند یک فنر از دستتان در می رود. اما واقعیت این است که وقتی زوجین خود را در میان دروغهایی که انتظارش رانداشتند، می یابند، و وقتی انگیزه آنها لطف کردن به طرف مقابل باشد، به نظر می آید که آن دروغها به طور ذاتی ظرفیت زیاد شدن را داشته اند. آیا تا به حال فکر کرده اید وقتی شروع به دروغ گفتن می کنید پس از مدتی دروغ گویی برایتان آسانتر می شود؟ به واقعیت و دلایلی که ممکن است دروغی بگویید آگاه باشید و به سوی رابطه ای سالمتر و صادقانه تر اولین گامهای اصلی را بردارید.


مرتبط با: خانواده ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic