apple id مشاوره خانواده - تغییرات در زندگی بعد از ازدواج
apple id مشاوره خانواده - تغییرات در زندگی بعد از ازدواج
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : سه شنبه 15 تیر 1395
نظرات

ازدواج پیوندی بین دو نفر، دو خانواده، دو فرهنگ و دو سنت است که باید مورد توجه، احترام، اعتماد، عشق و صمیمیت قرار بگیرد. متاهل شدن و تعهد زناشویی با شریک زندگی بستن موجب تغییرات بزرگ در زندگی می شود. هر ازدواجی هم روزهای خوش دارد، هم روزهای ناخوش و در آن هم اتفاقات خوب می افتد و هم اتفاقات بد. بالا و پایین آن گاهی زیاد و گاهی کم است، گاهی مسیر سهل و هموار و گاهی سخت و دشوار است، اما یک چیز را هیچ کس نمی تواند منکر آن شود، اینکه ازدواج با تغییرات ملموسی در زندگی پسر و دختر همراه است. جای تعجب ندارد برای کسانی که متاهل می شوند روند زندگی، روابط، تفریحات و سرگرمی هایشان ناگهان تغییر می کند. ادامه مطالب می گوید که چطور یک تعهد می تواند زندگی دو نفر را تحت تاثیر قرار دهد و از آنها انسانی نو بسازد.


زندگی براساس تصمیمات دو نفره تغییر می کند

بعد از ازدواج، راه و روش تصمیم گیری زن و مرد تغییر می کند، محل زندگی، نگرش همسر، سبک بچه داری، آینده شغلی و... افراد روی تصمیم گیری آنان تاثیر می گذارد. تصمیم شخصی در زندگی مشترک معنا ندارد.

اساس و روابط سالم زندگی مشترک این است که هر تصمیمی آگاهانه بین دو نفر گرفته شود. هرگز پیشنهاد نمی شود زوجین تصمیمات خود را بدون آگاهی از نظر همسر بگیرند، لازم است هر زن و مردی قبل از انجام کاری نظر همسرش را بداند و با توجه به نظر او تصمیم تنهایی را بگیرد. بعد از ازدواج دیگر چیزی به نام من وجود ندارد، کلمه «من» به «ما» تبدیل می شود. تمام تصمیمات را «ما» می گیرد نه «من»!


زندگی براساس رفتار مسالمت آمیز عوض می شود

قبل از ازدواج، زن و مرد انتظار دارند همه چیز وفق مراد آنان باشد و برای اینکه به خواسته خودشان برسند گاهی سرسختانه ایستادگی می کنند. تا همان اتفاقی بیفتد که دل شان می خواهد، اما زمانی که متاهل می شوند، سرسختی در روابط مشترک به خاطر چیزی که دلشان می خواهد و دوست دارند، پایه های زندگی مشترک آنان را سست می کند. در زمان تاهل دیگر زن و مرد نمی توانند خیلی راحت روی خواسته های خودشان مقاومت کنند و هر کاری را دوست دارند انجام دهند تا به هدف برسند، بلکه باید از خودشان نرمش نشان دهند، وارد مصالحه شوند و چیزی بدهند تا بتوانند چیزی به دست بیاورند. ازدواج، یعنی توجه کردن به «خود و همسر» به جای کسی.

در زندگی مشترک یا مرد و زن هر دو می برند، یا هر دو می بازند و به این جهت، هر عقل سلیم مصالحه و رفتار مسالمت آمیز را در روابط مشترک پیش می گیرد، زیرا حفظ زندگی مهمتر و ارزشمندتر از هر چیزی دیگری است.

به این ترتیب زن و شوهر جوان یاد می گیرند روی خواسته هایشان با هم مصالحه کنند. زن یاد می گیرد برای دریافت آرامش و محبت بیشتر باید به نظرات همسرش اهمیت بدهد. زندگی بار دیگر دستخوش تغییر می شود. هنگامی که بچه وارد زندگی می شود شگفت آور است که چطور یک موجود کوچولو و ناتوان تا این حد زندگی زن و شوهر را تحت تاثیر قرار می دهد. خواب، خلق و خوی، خواسته ها، روابط، نوع تغذیه، رفتار همه چیز در زندگی در اولویت بعد از او قرار می گیرد.


اولویت ها با جابجایی زندگی تغییر می کند

زمانی که پسر و دختری پیوند زناشویی می بندند، اولویت ها و خواسته های آنها تغییر می کند و باید بیشتر در مورد خانواده و مسئولیت هایی که به آنان سپرده شده فکر کنند. وظایف شان در خانه، بچه ها، آرامش، تامین مخارج زندگی و... بیشتر از علایق، سرگرمی ها، کار و عاداتی که داشتند، برایشان مهم خواهد بود.

تعدیل کردن تماشای برنامه های تلویزیونی، تفریحات دوستانه و... یکی از اصول مهم در آغاز زندگی مشترک است.


احساس امنیت با ازدواج محکم تر می شود

بعد از ازدواج، هر فردی به دلیل اینکه همیشه کسی در کنار او هست، احساس امنیت بیشتری می کند تا به عنوان یک تکیه گاه و حامی در هر شرایطی بتواند روی او حساب باز کند. همیشه شانه ای هست برای اینکه سرش را روی آن بگذارد، همیشه کسی هست که با او راحت حرف بزند، راحت در مقابل او اشک بریزد و... همه اینها یعنی امنیت خاطر، برای ادامه بهتر زندگی.


نحوه گفتگو تغییر می کند

با ازدواج زن و مرد متوجه می شوند که باید چه کنند تا گفتگوی دو نفره خوب و موثری داشته باشند. به این ترتیب شیوه گفتگوها بعد از ازدواج کاملاً تغییر می کند و به طور معمول افراد آرام تر، نرم خوتر و انعطاف پذیرتر از قبل می شوند و زن و شوهر یاد می گیرند مسائل و خواسته هایشان را خوب بیان کنند. آنها اختلاف نظرها را با گفتگوی خوب و عاقلانه تر حل می کنند. اگر بخواهند مثل زمان قبل از ازدواج حرف بزنند و تنها هدف شان این باشد که ثابت کنند حق با آنهاست یا از حرف زدن برای حل مسائل طفره بروند، بی شک زندگی مشترک شان آسیب خواهد دید و ناچارند شیوه گفتگوی درست را بیاموزند. به این ترتیب با خوب شنیدن، احترام و محبت را به دیگری القاء خواهند کرد و زندگی مشترک لذت بخشی را تا پایان عمر تجربه می کنند. ازدواج کمک می کند تا افراد صبورتر، بخشنده تر و با گذشت تر از قبل با دیگران برخورد کنند.


رفت و آمدها، دید و بازدیدها تغییر می کند

ازدواج تنها پیوندی عاطفی بین دختر و پسر نیست. بلکه دو خانواده نیز با هم پیوند می خورند. حتی در فرهنگ و عادات. به این ترتیب، دید و بازدید و رفت و آمدها با ازدواج تغییر می کند. بعد از ازدواج دختر انتظار دارد همراه شوهرش به دیدار خانواده خود برود و همین طور، برعکس. لازم است زن و شوهر توازنی درست در رفت و آمدهایشان یا خانواده ها برقرار کنند. هر قدر طرفین با خانواده ها با محبت و احترام بیشتری برخورد کنند، از بودن در کنار هم بیشتر لذت خواهند برد.


آرزوهای شخصی تغییر می کند

اهداف، رویاها و سرگرمی های شخصی با ازدواج تغییر می کند یعنی با ازدواج زن و شوهر امیال و خواسته های خود را با توجه به زندگی مشترک تعیین کنند. گاهی همین تغییر آنها را عصبی و نگران می سازد. برای داشتن زندگی موفق و خوشبختی گاهی لازم است تا اهداف و آرزوهای خود را کمی به تعویق بیندازند و هرگز اجازه ندهند تاثیر منفی برای نرسیدن به آرزوها روی روابط مشترک شان اثر بگذارد.


مسئولیت ها تغییر می کند

ازدواج، به راستی رابطه حساس و ظریف و مملو از مسئولیت پذیری است. از دختری که ازدواج می کند و شریک زندگی مردی می شود انتظار می رود از لحاظ فیزیکی و عاطفی اعضای خانواده را مورد حمایت قرار داده و وظایف خانه داری و شوهرداری را به خوبی انجام دهد، از مردها نیز انتظار می رود مخارج زندگی مشترک را تامین کنند. تکیه گاه خوب و محکمی برای خانواده باشند و هر روزی که از زمان ازدواج می گذرد، مسئولیت آنها بیشتر می شود و انتظار می رود تصمیمات درست و عاقلانه تری بگیرند و برای استحکام روابط، آرامش و خوشبختی شان بیشتر تلاش کنند.


سلامتی تغییر می کند

ثابت شده افراد متاهل سالم تر می مانند و عمری طولانی تر نسبت به مجردها دارند. خواه این گفته درست باشد خواه نادرست، ازدواج سبک زندگی افراد را عوض می کند. با عوض شدن سبک زندگی سلامتی نیز تغییر می کند. ازدواج سطح فعالیت، برنامه غذایی و ترشح هورمون ها را دگرگون می کند. شیوه ای که هر زن و مرد بعد از ازدواج در پیش می گیرند بر سلامت روانی و جسمانی آنها تاثیر می گذارد و روح و جسم سالم می تواند روابط مشترک طولانی تر، بهتر و شادتری را تجربه کند.


مرتبط با: خانواده ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic